نگاهی به وبلاگ چند پاسدار زیست بوم ایران زمین

برای قدردانی از هر انسانی باید ابتدا او را شناخت و باید او را به دیگران شناساند. برای این که محیط بانان سرزمین ایران که پاسداران این زیست بوم کهن هستند را بهتر بشناسیم چه چیز بهتر از این که به سراغ خودشان برویم. امروز بخت با من یار بود و تارنماهایی را خواندم که نویسنده ی آنها خودشان محیط بان هستند. سه تارنما را در اینجا معرفی خواهم کرد.

با امید عزت پور آغاز می کنم که زاده ی شهر مرند است. او در طارم سفلی و منطقه حفاظت شده باشگل به کار محیط بانی پرداخته و اکنون دانشجوی محیط زیست نیز هست. او محیط بانان را چنین توصیف می کند:

در ارتفاعات سر به فلک کشیده سهند و سبلان و کوهرنگ و دنا و گنو و دماوند و کیامکی و الموت و طارم ..........گاهی احدی جز او حضور ندارد .

در دشت های وسیع موته در بیشه های بمو در دره های تندوره و صحرای کویر و دره انجیر فقط چشم های تیز بین اوست که هر جنبنده ای را زیر نظر می گیرد و با دوربین چشمی تا دور دستها تعقیبش می کند.

اوست که در جنگل های ماسال و کجور و ناو اسالم و ارسباران حافظ جنگل و طبیعت بی مانند شمال است و ذهن هوشیار و قدم های چابکش در دل شکارچیان حیات وحش و غارتگران طبیعت وحشت می اندازد .

او مایه آرامش مرال و آهو و امنیت پرندگان مهاجر است او که دلش در هوای طبیغت پر می کشد و سر از جان نشناخته به دفاع از آن بر می خیزد.

اوست حافظ مرزهای طبیعت.

حریم خلقت خداوند حرم زندگی اوست.

محیط بان آزاده و سرافراز


در تارنمای او محیط بان که به محیط طبیعی و دغدغه های محیط بانان ایران می پردازد نوشته ها و تصویر های زیبایی از گوشه و کنار زیست بوم این سرزمین، تصاویری جالب از محیط بانان، و همچنین نام چندین نفر از محیط بانان شهید ایران زمین به چشم می خورد.

صادق پورسالم دیگر محیط بان ایران زمین است که تارنمای شخصی به نام محیط بان دارد. او با زبانی بی پیرایه خود را چنین معرفی می کند: ‹من یک محیط بانم به همه محیط بانان ایران افتخار می کنم.› این روزها سرآغاز این تارنما نوشته ای بسیار ژرف اندیشانه است به نام زخمهای زیبای زمین که ترکیبی است از تصاویری که با عکاسی استادانه ای زیباییهای بصری را تصویر کرده اند که تنها با دانست اصل ماجرایی که این جلوه های بصری را به وجود آورده بسیار زشت و دردناک می شوند.

 او در ادامه ی این مطلب پرسشی بسیار صادقانه را به زبانی عامیانه طرح کرده: ‹معلوم نیست این بشر کی می خواهد دست از تخریب طبیعت بردارد؟!!› ماجرای اسعد تقی زاده، محیط بان منطقه حفاظت شده ی دنا، نیز بخشی از دغدغه های ذهنی این تارنویس سبز را تشکیل داده است.

دیگر مرد فعال در زمینه ی وبلاگ نویسی برای محیط بانان محمد پاپری زارعی است. او خود را مشغول به خدمت در اداره ی محیط زیست شهرستان دشتستان معرفی می کند. در وبلاگی که او با نام محیط بان ایران می نویسد می توان گزارشهایی را خواند که حکایت از تلاشهای محیطبانان ایران زمین برای کنترل مناطق تحت مسوولیت خود انجام می دهند. گزارشهای تخلفها نیز که در این وبلاگ منتشر شده اند خود بیانگر همین کوششهای بی دریغ محیط بانان هستند. مطالب او بیشتر از جنس بازانتشار هستتد و او هدف خود را ارتقا ئ بینش جامعه وتغییر نگرشهای منفی به حیات وحش و اطلاع رسانی اخبار زیست محیطی می داند.

محیط بانان، جنگلبانان، و دیگر پاسداران زیست بوم این سرزمین ناگفته های بسیاری دارند که امیدوارم با توجه بیشتر مردم به زیست بوم و دانستن زندگی خود به عنوان جزیی از چرخه ی زندگی، ما نیز تلاش کنیم که بیشتر از اینها به گفتگو با این مردان طبیعت بپردازیم.

/ 0 نظر / 45 بازدید